www.minos.blogfa.com --> روستای آوه - روستای آوه شهرکی مدرن در بخش محصولات گلخانه‌ای است

یکم آذر ۱۳۸۹

روستای آوه شهرکی مدرن در بخش محصولات گلخانه‌ای است

مدیرعامل مجتمع گلخانه ای آوه ساوه با بیان اینکه این مجتمع بزرگترین طرح بخش کشاورزی در خاورمیانه است، گفت: روستای آوه از توابع بخش مرکزی ساوه شهرکی مدرن در بخش محصولات گلخانه‌ای به شمار می‌رود

Imageبه گزارش خبرگزاری دانشجویان  ایران (ایسنا) – منطقه مرکزی، افزايش بهره‌وري منابع آب و خاك يكي از برنامه‌هاي مهم دولت‌هاست كه باعث حفظ منابع و استفاده بهينه از آن مي‌شود. از جمله راه‌هاي افزايش بهره‌وري كه همواره مورد بحث و بررسي بوده احداث گلخانه و شهرك‌هاي گلخانه‌اي براي اين منظور است. براین اساس شهرک گلخانه‌ای آوه که یکی از بزرگترین شهرک‌های گلخانه‌ای کشور و بزرگترین طرح بخش کشاورزی در خاورمیانه به شمار می‌رود در منطقه آوه طی دو فاز و در سطح 400 هکتار احداث شده که در فاز نخست 150 واحد گلخانه‌ای در سطح 100 هکتار احداث شده است و یکی از مجتمع‌هایی است که با تلاش و همت بخش خصوصی با مدیریت مجید خلیلی تهرانی و پشتیبانی مسوولان و با حضور وزیر جهاد و کشاورزی راه‌اندازی شده است.

مديرعامل شهرك گلخانه‌اي آوه ضمن بیان این مطلب اشتغال‌زايي و سرمايه گذاري را دو مزيت ديگر ايجاد گلخانه برشمرد و در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: هدف از احداث این مجموعه عظیم، ایجاد فرصت اشتغال و سرمایه‌گذاری اقتصادی برای علاقمندان و تمامی کسانی که به نحوی خواستار بازگشت به دامن طبیعت بخصوص از کلان شهر تهران هستند، است.

مجید خلیلی‌تهرانی با اعتقاد بر منسوخ بودن شیوه کشاورزی سنتی گفت: در طول 40 سال تلاش بی‌وقفه و شبانه روزی در حرفه کشاورزی و کسب تجربیات فراوان به این نتیجه رسیدم که می‌بایست در کشاورزی شیوه‌های نوین را اجرا کرد، چرا که در کشاورزی سنتی هیچ‌گونه ثباتی وجود ندارد و بلایای طبیعی مهم‌ترین تهدید برای محصولات کشاورزی به شمار می‌رود.


وی ادامه داد: همواره در اندیشه ایجاد یک حایل بین قهر طبیعت و گیاه بودم تا این که گلخانه را بهترین شیوه یافتم.

مدیرعامل شهرک گلخانه‌ای آوه، افزایش تولید محصولات شهرک را یکی از برنامه‌های جدی عنوان و خاطر نشان کرد: به موازات روند توسعه پیشرفت فیزیکی شهرک، افزایش تولید با كيفيت بالا را نیز مدنظر داریم تا جایی که بتوانیم بازار خارجی را در دست گرفته و محصولی سالم و بدون باقی ماندن سموم و مواد شیمیایی بر روی محصول که مدنظر کشورهای خارجی است صادر کنیم.


خلیلی تهرانی با اشاره به اهمیت بالای روش‌های علمی در پیشبرد اهداف شهرک تصریح کرد: در مجتمع عظیمی چون شهرک گلخانه‌ای آوه می‌بایست حداقل یک یا دو کارشناس در سطح علمی بالا به منظور نظارت عالی حتي اگر لازم باشد از هلند و يا اسپانيا مي‌آوريم كه مي‌بايست حضور داشته تا تمام مراحل کار به صورت تخصصی و علمی دنبال شود.


وی همچنین به اهمیت بالای ابزار مناسب جهت کشت ارگانیك اشاره کرد و گفت: همواره می‌بایست با روش‌های بیولوژیک مبارزه کرد، چرا که استفاده طولانی مدت از سموم به تدریج مقاومت آفات را بالا برده و تولید را به یک بن بست می‌کشاند، که البته این مهم نیازمند حمایت ویژه دولت است.

خلیلی تهرانی با اشاره به اینکه هم اکنون اقدامات زیربنایی برای احداث این شهرک از قبیل آب، برق، گاز و تلفن پایان یافته و حق انشعاب به متقاضیان جهت تاسیس گلخانه واگذار می‌شود، اتمام آن را الگویی مناسب برای گسترش این‌گونه شهرک‌ها دانست.

وی اظهار کرد: باید مناطق مختلف مستعد انجام این کار شناسایی و از پتانسیل‌های موجود استفاده بهینه شود و با توجه به شرایط مناسب اقلیمی، نزدیکی به جاده‌ ترانزیتی و پایتخت، آوه بستر مناسبی برای تبدیل شدن به یک پایلوت در کشت گلخانه‌ای در کشور است.

خلیلی‌تهرانی ادامه داد: کشورمان در منطقه نسبتا خشک واقع شده است و از آنجا که کشت گلخانه نیاز به آب کمتری دارد، گسترش آن یكی از راهكارهای موثر برای مصرف بهینه آب کشاورزی و مدیریت آن در مواقع کم آبی و خشکسالی است.

وی بر ضرورت توسعه شهرک‌های گلخانه‌ای تاکید کرد و گفت: آوه به دلیل شرایط مناسب و دارا بودن آب کافی در حال تبدیل شدن به یک مرکز گلخانه‌ای مدرن و منحصر به فرد در کشور است.

مدیرعامل شهرک گلخانه‌ای آوه با بیان اینکه دسترسی به بازارهای خارج کشور یکی از اهداف اصلی تشکیل این مجتمع گلخانه‌ای است، بیان کرد: برای دسترسی به بازارهای هدف، توجه به زیرساخت‌های بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: پروژه‌ای که بازگشت سرمایه گذاری انجام شده در آن طی پنج سال تحقق یابد دارای توجیه مناسب اقتصادی است حال آنکه سرمایه گذاران در این شهرک طی کمتر از دو سال تمامی هزینه‌های زمین و زیرساخت‌های آن را کسب کرده‌اند و این نشان از سودآوری بالا و سرمایه گذاری پایدار و مطمئن در این بخش است.

مديرعامل شهرک گلخانه‌اي آوه با بیان اینکه احداث شهرک‌هاي گلخانه‌اي بهره‌وري بهينه از منابع آب و خاک را افزايش مي‌دهد، اظهار کرد: تاکنون حدود 15 ميليارد ريال تسهيلات بانکي از سوي بانک‌هاي کشاورزي و سپه براي احداث واحدهاي گلخانه‌اي اين شهرک به متقاضيان پرداخت شده است و بانک کشاورزي براي تشکيل پرونده ساير متقاضيان اعلام آمادگي کرده است.

وي عامل اصلي موفقيت و سودآوري بيشتر در توليدات گلخانه‌اي را وجود آب با ES  پايين طبق استانداردهاي جهاني دانست و افزود: منابع آبي اين شهرک بر اساس آزمايشات انجام شده هيچ‌گونه محدوديتي به لحاظ کشت محصولات گلخانه‌اي ندارد.

خلیلی‌تهرانی دستيابي به بازارهاي داخل کشور مانند شهر تهران با فاصله 130 کيلومتر و شهر صنعتي ساوه با 22 کيلومتر و مراکز و ترمينال هاي موجود براي صدور محصولات به خارج از کشور مانند پايانه كل اراک، منطقه آزاد تجاري سلفچگان و فرودگاه بين‌المللي امام خميني (ره) را از ديگر ويژگي‌هاي منحصر به فرد شهرک گلخانه‌اي آوه ذکر کرد و افزود: همزمان با توسعه شهرک در نظر داريم تا با احداث سردخانه‌اي عظيم و انبار و سالن‌هاي بسته بندي اقدام به صادرات محصولات گلخانه‌اي توليدي به خارج از کشور کنيم.

وی خاطرنشان كرد: تاکنون کساني که به اين شهرک براي خريد زمين و احداث واحدهاي گلخانه‌اي مراجعه کردند از اين اقدام خود ابراز خرسندي کردند.

مدیر عامل شهرک گلخانه‌ای آوه در پایان با بیان اینکه این پروژه سه هزار فرصت شغلی به صورت مستقیم و دو هزار فرصت شغلی به صورت غیرمستقیم را در پی دارد، ادامه داد: این تعداد فرصت شغلی بدون در نظر گرفتن کارخانجات صنایع تبدیلی غذایی و مؤسساتی که مایحتاج پروژه اعم از کارتن سازی، لوازم بسته‌بندی،حمل و نقل، سردخانه و ... را تأمین می‌کنند برآورد شده است و در مجاورت این طرح یک شهرک مسکونی با وسعت 24 هکتار در 570 قطعه با سند سربی و کاربری تجاری و مسکونی ( مجوز 4 طبقه) پیش‌بینی شده است که به مهاجرین (سرمایه گذاران، متخصصین،کارگران و ...) امکان تأمین مسکن را خواهد داد که این خود به تنهایی می‌تواند دو هزار فرصت شغلی ایجاد کرده و موجبات جذب سرریز جمعیت کلان شهر‌های مجاور و جمعیت پراکنده روستاهای اطراف را فر اهم کند.

تهیه شده توسط در 14 PM |  لینک ثابت   •